Výchova u Farbourne´s

  

rozvrh stravovania, niekoľko pomocných rád a tipov užitočných pri výchove


 

Predtým, ako sa z vášho šteniatka stane dospelý labrador, musíte prejsť niekoľkými fázami. Vašou povinnosťou je sprevádzať šteniatko týmito fázami čo možno najdôslednejšie. Odchovali sme milé a zdravé šteniatko, tak prosím, s vašou pomocou, pokúste sa držať tejto cesty aj ďalej. Nezískate sladkého, ochotného a vyrovnaného psa za jednu noc. Niečo preto musíte urobiť aj vy.

Od chovateľa dostávate šteniatko s určitým denným režimom, v ktorom je čas vyhradený na kŕmenie, hry a spánok. Ak dodržíte naše rady, je to prvý krok ku poslušnému psovi. Nezabudnite, že len vy, stále len vy, ste zodpovedný za správanie vášho psa. Šteniatko sa stáva súčasťou vašej rodiny. A tak tento článok by mal byť prípravou na príchod šteniatka k vám domov.

Malá rada na úvod: ak je šteniatko ospalé, nebuď ho. Nikdy mu nedovoľ robiť veci, ktoré by mu nedovolili ani ostatní členovia rodiny!

 

Cvičenie

Každý pes potrebuje výcvik. Tvoje šteniatko tiež, ale musí byť vybalansovaný. Zaobchádzaj so šteniatkom, akoby to bolo dieťa. Chvíľu ho nechaj hrať, potom jesť a potom spať.

Vo veku 8 týždňov by sa šteniatko nemalo prechádzať viac než 10 minút, päť minút tam, päť späť. Tento časový plán sa bude postupne, s rastom, zvyšovať. Daj pozor, aby sa šteniatko mladšie ako 12 mesiacov divoko nehralo so staršími psami. Mohlo by to viesť k svalovým a kostným ochoreniam, ako sú HD, OCD alebo by sa mohol poškodiť kolenný väz.

Nezabudni, že šteniatko potrebuje aj oddychovať. Keď bude mať príliš veľa pohybu pri výcviku, nevyužije svoju potravu pre rast, ale ju premení na energiu a výsledkom bude divoký, štíhly až chudý pes.

Cvičiť sa snaž pred kŕmením, po kŕmení by mohlo pri nadmernom pohybe dôjsť k zauzleniu čriev alebo pretočeniu žalúdka. Platí to aj pre dospelého psa, nielen pre šteniatko.

vek šteniatka

doba cvičenia

8 - 9 týždňov

10 minút, 4 x denne

9 - 10 týždňov

15 minút, 4 x denne

11 - 16 týždňov

20 minút, 4 x denne

4 - 5 mesiacov

25 minút, 4 x denne

5 - 7 mesiacov

30 minút, 4 x denne

po 7 mesiacoch

pomaly zvyšovať záťaž, ale pozor na divoké hry

Šteniatko maj počas výcviku na vôdzke, v ľahšom teréne, obyčajne po boku, je to skutočne lepšie na rozvoj kostry. Nespusti oči zo šteniatka a nedovoľ mu zožrať nič z toho, čo nájde vonku. Ak má občas tendencie zožrať veci, čo nájde počas prechádzky, radšej mu dajte do papule niečo nosiť, radšej šteňacie dummy alebo loptičku. Zabaví ho to a nemôže nič zožrať, keď má v papuli loptičku alebo dummy.

Žiadny pes sa nenarodí divokým. Dobrý výcvik a oddych obyčajne prinesú výsledok v podobe uvolneného a spoľahlivého psa.

Pamätaj, že šmykľavý povrch môže byť katastrofálny pre fyzický rozvoj šteniatka labradora. Keď má tvoje šteniatko svojich „ bláznivých päť minút“ a rýchle behá cez obývaciu izbu, ľahko si môže poškodiť šľachy a kĺby. Z podobných dôvodov ho nenechaj hrať so staršími psami skôr ako nebude mať 12 mesiacov.

 

Potrava

Pre zdravého psa je výživa jeden z najdôležitejších faktorov, zvlášť počas prvého roku života, ktorým položíte základ pre dlhý a zdravý život vášho psa.

Držte sa jednej značky najkvalitnejšieho krmiva, nemiešajte dve alebo viacej značiek.

V porovnaní s ľuďmi, pes nepotrebuje tak rozmanitú stravu ako človek. Priemyselné psie krmivá, ktoré môžete kúpiť v špecializovaných predajniach, sú kompletnou potravou a nie je potrebné extra dodať aditívne látky ako sú kalcium, vitamíny a ostatné minerálne látky. Ak ich dodáte, zmeníte vyváženosť krmiva, čo môže mať opačný efekt na vášho psa.

 

Výživa

8 až 10 týždňov ½ tablety vitamínu C denne
1 tableta = 500 mg vitamínu C

8:00

cca 70 g Hills Lamb and Rice Growth (mierne namočené)

12:00

detto

18:00

detto

10 až 12 týždňov ½ tablety vitamínu C denne

8:00

cca 90 g Hills Lamb and Rice Growth (mierne namočené)

12:00

detto

18:00

detto

12 až 16 týždňov 2x denne ½ tablety vitamínu C
postupne prechádzame na Maintenance
krmivo postupne primiešavať do Growth, aby sa predišilo hnačke

8:00

cca 120 g Hills Lamb and Rice Maitenance 

(mierne namočené)

12:00

detto

18:00

detto

16 až 26 týždňov, denne 1 tableta (500 mg) vitamínu C na 5 kg hmotnosti,
ale maximálne 4 tablety (2000 mg)

8:00

cca 140 g Hills Lamb and Rice Maitenance

12:00

detto

18:00

detto

6 až 10 mesiacov, denne 2 tablety (1000 mg) vitamínu C

Od šiestich mesiacov dva krát denne Maintenance. Množstvo musíte prispôsobiť potrebám psa. Mladého psa sledujte a nedovoľte, aby bol príliš tučný. Uvedené množstvá sú pre priemerné šteniatko Labradora (šteniatko potrebuje viac potravy ako dospelý pes!). Nezabudni na vitamín C a uisti sa, či má vždy prístup k čerstvej vode, zvlášť po každom jedle.

Je možné, že tvoje šteniatko potrebuje viac krmiva, ako je uvedené v návode, alebo naopak, menej. Nie je to u každého rovnaké, ale pamätaj, sú to pažravci a tak stále sleduj, aby šteniatko nebolo príliš tučné. Keďže majú k tomu sklon, sleduj ho neustále. Zaveď strednú dávku, a ak máš nejaké pochybnosti, zavolaj.

Niečo o zelenine: použitie čerstvej farebnej zeleniny, ako mrkva, paradajka, červená paprika,... môže byť, ale treba ich zvariť a pridať do jedla.

Svoje šteniatko pravidelne preváž, každý týždeň by malo pribrať asi kilo.

Nikdy nedávaj svojmu psovi čokoládu. Mohlo by to mať pre neho smrteľné následky. Uisti sa, aby ani deti nekŕmili psa čokoládou, nedovoľ aby psy ukradli čokoládu deťom alebo zo stola. Čokoláda obsahuje theobromid, prírodný alkaloid nachádzajúci sa v kakaových zrnách, ktorý môže spôsobiť zvracanie a nepokoj. Vysoká dávka môže byť smrteľná alebo môže spôsobiť srdcové ochorenie, črevné ochorenie alebo krvácanie do mozgu. Ak váš psík zožerie veľa čokolády, okamžite ho odvezte k veterinárovi, snažte sa to stihnúť do štyroch hodín a ešte doma ho núťte zvracať, a to čo najskôr, aby sa otrava nedostala do krvného obehu.

Veľa ľudí používa v dome a jeho okolí otravy, hlavne látky na ničenie slimákov a mravcov. Šteniatka sú presne ako deti, chcú všetko preskúmať a ochutnať. Ak sa vaše šteniatko dostane do kontaktu s otravou, okamžite kontaktujte veterinára, inak môže byť neskoro. Týka sa to tiež toxických rastlín v záhrade. Mnoho rastlín, ako napr. tis, sú veľmi toxické.

A ešte raz: nenechajte svoje malé šteniatko hrať sa s dospelými psami bez toho, že by nebolo na vôdzke a nenechajte ho bez dozoru.

My odčervujeme šteniatka 3 krát Drontal puppy, zopakuj liečbu dva týždne potom, ako prinesieš šteniatko domov, potom každé dva mesiace až do veku šiestich mesiacov.

Šteniatko bolo očkované 6 týždňoch, ale očkovanie sa musí opakovať v 9 týždňoch veku a tak ho zober k veterinárovi, ktorý vás objedná na ďalšie očkovania.

 

Pochúťka

Nedávaj ich svojmu šteniatku príliš veľa. Ak tak urobíš, šteniatko nebude hladné na večerné kŕmenie a jedla sa ani nedotkne. Nedovoľ šteniatku piť vodu stále, keď chce, niektoré jej pijú príliš veľa na raz a potom nikdy nie sú hladné a tak nedostanú nevyhnutnú výživu. Ak je však počasie príliš horúce, potrebujú vody viac.  Do potravy im môžeš pridať 1-2 vajíčka týždenne. Ak podávaš granule suché a nie namočené, musí mať šteniatko vždy prístup a čerstvej vode.

 

Kŕm pozorne ...

Nie je šteniatko ako šteniatko, a labrador môže byť poriadne pažravý, tak ho nekŕm príliš. Drž sa návodu, ktorý je priložený ku každému krmivu a kŕm podľa toho, obyčajne je to dostačujúce. Vitamín C má priaznivý efekt na rozvoj štruktúry kostí šteniatka. Tvoje šteniatko potrebuje vitamín C, predovšetkým keď rastie. Vitamín C aktivuje produkciu kolagénu, ktorý je nevyhnutný v čase rastu. Ja ho svojim rastúcim psom podávam vždy. Dodržiavaj to počas celého obdobia rastu, maximálne dve 1000 mg tablety denne. Vitamín C si môžeš zakúpiť buď u svojho veterinára alebo vo farmaceutických predajniach.

Prezentovaná nutričná schéma krmiva Hill´s Lamb and Rice je veľmi vybalansovaná a kompletná, pes nepotrebuje žiadne ďalšie vitamíny, kalcium ani ostatné minerálne látky.

 

Suché krmivo

Je treba vybrať si kvalitné krmivo a mať istotu, že neobsahuje farebné dodatky, antioxidanty, konzervačné látky a zhusťovače.

Naše rastúce psy sú kŕmené dva krát denne, aby sme ich príliš nezaťažovali. Niektorí ľudia si myslia, že raz denne stačí, ale to môže byť príliš zaťažkávajúce pre trávenie a pri nevhodnom pohybe to môže spôsobiť torziu žalúdka alebo zauzlenie čriev.

Nedávaj šteniatku iné suché krmivo, ak, tak potom kŕm podľa návodu. Nie vždy je rozumné držať sa rád veterinárov alebo predajcov krmív. Môžu vás len popliesť a tak radšej zavolajte nám, ak máte nejaké pochybnosti. My odporúčame Hill´s Lamb and Rice Growth do 12 týždňov veku, potom Lamb and Rice Maintenance. Toto vysoko kvalitné krmivo je možné dostať len v špecializovaných predajniach, nie v supermarketoch. Keď meníte Growth na Maintenance, miešajte krmivo postupne pol na pol, aby si šteniatko zvyklo na nové krmivo, je to aj prevencia pred hnačkou.. Krmivo miešajte aspoň tri dni.

Raz začalo vaše šteniatko jesť Growth, tak mu menu nemeňte. Dodržiavajte naše dietetické rady, dávku krmiva zalejte troškou horúcej vody a po nakŕmení dajte šteniatku vodu, nech sa napije.

 

Zelenina a ovocie

Vždy môžeš ku suchému krmivo pridať zeleninu. Je veľa druhov zeleniny, ktoré sú vhodné pre psa, skús sa ale vyhnúť kapuste. Lepšie je zeleninu variť ako podávať surovú, psy nemajú trávenie uspôsobené na spracovanie surovej zeleniny.

Ovocie je tiež fajn na spestrenie jedálneho lístka, napr. jablko, mandarínka, banán. Ja osobne často svojim psom varím mrkvu, primiešavam ju do krmiva. Navarím jej viac, jednu dávku pridám k jedlu a ostatné zabalím buď do chladničky alebo mrazničky.

 

Tuky

Každé suché granulované krmivo obsahuje určité percento tukov, nezaškodí ale, keď k nemu pridáš pár kvapiek rastlinného oleja ( olivový, slnečnicový, obilný), vždy však len pár kvapiek.

 

 Príliš tučný ...

Z času na čas vám možno ľudia povedia, že váš pes je príliš tučný. V skutočnosti to nemusí byť pravda, nie vždy má pravdu v tomto aj veterinár. Veľa ľudí, veterinárov tiež, nie sú oboznámení so špecifickými plemennými charakteristikami plemena Labrador retriever. Labrador má postavu pripomínajúcu valec a tak môže na prvý pohľad tučný vypadať.

Ak chcete vedieť, či je váš pes príliš tučný, postavte sa za neho ( predtým ako sa nažerie) a pozrite sa dole na neho. Priestor medzi koncom rebier a bedrami by mal byť jemne vyplnený a posledné rebro by malo byť ľahko hmatateľné, nie však viditeľné. Dobre vyzerajúci labrador nemá mať tvar klobásy. Keď však je rebrový oblúk viditeľný, je tvoj pes príliš chudý.

 

Pozor na ...

Nikdy nedávaj surovú bravčovinu, môže byť nakazená Aujezskyho chorobou, smrteľnou pre psov!
Nedávaj psovi surové hovädzie a jahňacie mäso, len po tepelnej úprave!
Kuracina musí byť vždy varená, kvôli zneškodneniu prípadných baktérií Salmonella!
N
edávaj psovi surové vajíčka a ryby, len po tepelnej úprave! Surové obsahujú antitiamín a odburávajú vitamín B.

 

Spánok

Šteniatko bude veľa spať, ono skutočne potrebuje veľa spánku. Nedovoľ, aby ho deti budili. Oddych, veľa oddychu, je veľmi dôležitý pre vývoj vášho šteniatka, v kombinácii s dobre vybalansovaným cvičením. Ak máte doma dieťa, zaobchádzajte so šteniatkom podobne, až kým nevyrastie do šiestich mesiacov. Dobre sa oňho starajte, milujte ho, ošetrujte, ochraňujte ho, je to tak ľahké počas prvého roku jeho života, a on sa odmení tým, že sa budete zo svojho labradora tešiť najmenej 12 ďalších rokov.

 

Ubytovanie

Nájdi pre svoje šteniatko také miesto v dome, kde bude môcť kľudne a nerušene spať. Klietka je ideálne riešenie. Je skladacia, pohyblivá, prenosná a šteniatko tam môžeš dať vždy, keď si potrebuje oddýchnuť. Okrem toho, nemôže nič zničiť a ty máš voľné ruky. Niektorí ľudia sú skeptickí, ak majú použiť klietku ale neskôr, keď ju vyskúšajú, sú veľmi spokojní. Klietka zmenšuje možnosť, že tvoje šteniatko sa stane bojazlivé, neisté a stresované. Tvoje šteniatko bude mať skúsenosť, že klietka je bezpečná a môže byť chované v byte ľahšie ako bez použitia klietky. Možno budú náklady o niečo vyššie, ale treba si uvedomiť, že šteniatko môže byť obrovský demolátor. Mysli na svoje schody z tvrdého dreva, svoj gauč, šatník, koberec a tapety, a tiež na svoje nové obľúbené topánky. Mysliac na všetky tieto veci, kúpa klietky má svoje veľké výhody.

 

Čistota

Každý, kto si kúpi šteniatko, musí počítať s problémom čistotnosti šteniatka. Ale ak si dôsledný, dokáže to byť malý problém. Vždy, keď sa šteniatko zobudí, a to môže byť kedykoľvek počas dňa, okamžite ho zober na ruky, pochváľ ho starostlivým hlasom a nechaj ho vyvenčiť na mieste, ktoré mu určíš ty. Netrestaj ho, ak sa mu podarí malá nehoda na podlahe. Ono za to nemôže, vy áno, pretože ste neboli dostatočne rýchly. Ak budeš šteniatko neustále sledovať, ľahko zbadáš, kedy si bude chcieť uľaviť. Začne sa točiť dookola a náhle zostane v polosede.

Nenechaj ho venčiť v miestach, kde sa pohybuje veľa iných psov, pretože by sa mohol nakaziť rôznymi parazitmi a chorobami a on ešte nemá hotové všetky očkovania.

 

Hnačka

Prenos šteniatka do nového domova môže spôsobiť hnačku. Ak je stolica riedka a vodnatá, nechaj šteniatko hladné 24 hodín. Po týchto 24 hodinách mu začni dávať malé kúsky uvarenej ryže a na pitie ryžovú vodu (vývar z ryže). Tiež mu postupne k ryži môžete pridať kúsky vareného kuracieho alebo rybieho mäsa. Ak hnačka trvá dlhšie ako dva dni, treba navštíviť veterinára., aby sa predišlo dehydratácii. Pokiaľ v stolici objavíš hlien alebo krv, neváhaj kontaktovať veterinára hneď, môže ísť o gastrointestinálnu infekciu. V takomto prípade stále sleduj telesnú teplotu svojho psa. Ak psík zvracia, buď veľmi opatrný, zvracanie veľmi vyčerpáva a spôsobuje veľkú stratu tekutín.

 

Vonkajšie parazity

Najčastejšími vonkajšími parazitmi sú blchy a kliešte. Tieto parazity žijú z krvi svojich hostiteľov a veľa psov je hypersenzitívnych na ich uštipnutie. Ak objavíte v srsti svojho psa drobné čierne guličky, sú to v skutočnosti exkrementy bĺch a faktom je, že blchy sú nebezpečné aj tým, že prenášajú pásomnice. Svojho psa okúpte šampónom proti blchám, vyčešte ho a kontaktujte veterinára, ako máte postupovať ďalej. Nezabudni vyčistiť aj priestor, kde váš pes spáva, pretože blchy sa držia práve tam.

Prisaté kliešte môžete skúsiť odstrániť prstami rotáciou, nie vždy to však ide. Niekedy môžete oddeliť telo tak, že hlavička zostane v koži, čo môže spôsobiť zápal. Neťahajte ho na silu, niekedy stačí pár kvapiek oleja a kliešťa ľahko vyberiete. Alebo môžete použiť špeciálne kliešte.

 

Vnútorné parazity

Pozorne sledujte stolicu svojho psa, hlavne či neobjavíte malý biely plochý kúsok, veľký asi 1 cm, čo znamená, že pes má pásomnicu. Rovnako nebezpečné sú aj oblé červy, ktoré sú kratšie a tenšie ako pásomnice. Preto nezabudni svojho psa pravidelne odčervovať.

 

Vakcinácia

 Náš veterinár dá šteniatku prvú vakcínu, keď má šesť týždňov. Ďalšiu bude potrebovať, keď bude mať 9 týždňov ( váš veterinár bude vedieť, ktorú vakcínu a bude potrebovať a kedy. Preto s ním konzultuj vakcinačnú schému, nie však nutričnú, stravovaciu, v tomto prípade dodržiavaj to, čo sme doporučili my).

 

Plávanie

Zabezpeč, aby šteniatko bolo očkované proti Weilovej chorobe, potom môžete začať plávať. Dajte pozor na kanále v susedných farmách, ich voda môže byť kontaminovaná pesticídami. Hľadajte čistú vodu, bez strmého brehu a nie s príliš hlbokou vodou. Nedovoľte mu, aby do vody skákal ako blázon, pretože nikdy presne neviete, čo sa skrýva pod hladinou. V lete ho musíte chrániť pred botulizmom. V zime pozor na ľad, mohol by sa preboriť a potopiť.

Uč svojho psa, že sa má nechať osušiť po tom, čo sa okúpe a že má v kľude stáť, kým ho osušíte. Nezabudni usušiť jeho uši. Vlhké uši sú ideálnym miestom pre baktérie a plesne. Skontroluj ušný maz, farbu a množstvo a farbu vnútra ucha. Ak sú uši červené, alebo sa ukáže hnedý maz, navštív veterinára. Ak tvoj pes ľahko trepe ušami, je najvyšší čas navštíviť veterinára.

 

Hračky

Ostrá palica alebo papek môžu byť veľmi nebezpečné. Môže sa zlomiť v papuli šteniatka a poraniť papuľu, hrdlo alebo aj pažerák. Lopta nesmie byť príliš malá, pretože by ju mohol prehltnúť. Tenisová loptička je fajn, pozor však na plastové hračky, ľahko ich môže prehltnúť. Kosti a kože sú prípustné, ale len pod dozorom, pretože sa šteniatko môže pokúsiť kosť prehltnúť a tá by sa mohla v hrdle zaseknúť. Nedávaj mu žiadne kosti, ktoré by sa mohli štiepiť. Ak zistíš, že šteniatko má snahu kosť štiepať na kúsky, radšej mu ju zober a viac nedávaj.

Upozornenie: každú hračku vždy dôkladne skontroluj, či sa nedá rozobrať. Pozor na elektrické káble a šnúru od telefónu, ktoré sú pre šteniatka veľmi zaujímavé, ale tiež veľmi nebezpečné.

 

Výchova

Držte vo vedomí fakt, že cvičenie vášho šteniatka musí byť vymedzené, oboznamujte ho so všetkým postupne, nie na raz. Socializujte ho pomaly, keď sa stane členom rodiny, vystavujte ho situáciám, s ktorými bude neskôr konfrontovaný neskôr v živote. Obdobie vštepovania je čas, kedy ho môžete naučiť veľmi veľa a trvá približne do 16 týždňov veku. Je to čas, kedy bude meniť svoju povahu. Všetky jeho skúsenosti, dobré aj zlé, nikdy nezabudne. Tak berte svoje šteniatko všade, do auta, na návštevu, do mesta, obchodu... Maj ho ale stále na vôdzke počas týchto prechádzok a ber ho aj medzi ostatných psov, kvôli socializácii.

Ty ako jediný vieš, že hry sú dôležitou súčasťou výchovy šteniatka a ak budeš venovať dostatok času jeho výchove, vytvoríš si s ním pevný a blízky vzťah bez toho, aby on ku svojmu šťastiu potreboval iných psov.

 

Tipy na socializáciu

 1. Bez svoje šteniatko často a všade so sebou.

 2. Vystav ho postupne rozličným situáciám.

 3. Zober ho na železničnú stanicu a sleduj odchádzajúce a prichádzajúce vlaky.

 4. Zober ho na cestu autobusom a na rušnú ulicu.

 5. Zober ho na stretnutie s inými psami. ale drž ho na vôdzke

 6. Choď do obchodu, ale nenechaj ho behať príliš veľa. Keď je unavené, zober ho na ruky.

 7. Zober ho k sebe do auta tak často, ako len môžeš.

 8. Vysuš ho, keď je mokré.

 9. Upravuj ho mäkkým hrebeňom.

10. Uč ho na prehliadku chrupu a ukazovanie zubov od malička.

11. Čisti mu oči a uši jemnou vatou.

Staraj sa oňho buduj si blízky vzťah. Dávaj mu jednoduché povely, napr. keď nechceš, aby niečo robil, fuj,... Hovor s ním, hovor veľa, ako napr. „Ideš so mnou?“ a „Čakaj!“ keď prechádzaš cez ulicu. Musí sa naučiť, že len ty jediný si najdôležitejší v jeho živote. Musí ťa zbožňovať.

 

Na záver

My sa dôkladne staráme o zdravie našich psov. Obaja rodičia sú vyšetrení na dedičné choroby ako HD, OCD a LPC a tiež pravidelne vyšetrovaní na dedičné ochorenia očí. To znamená, že rodičia sú vyšetrení na všetky dôležité ochorenia. Náš veterinár tiež starostlivo vyšetruje aj šteniatka. Avšak, my ti nemôžeme dať stopercentnú záruku na zdravie psa, že nedostane HD, OCD alebo LCD. Môžeme ti dať všetko, čo sa týka informácií o starostlivosti o šteniatko, bez obmedzenia. Ak sa budeš riadiť našimi radami, verím, že so šteniatka vyrastie pekný pes. Ak nebudeš vedieť ako ďalej, kľudne zavolaj alebo napíš, kedykoľvek, vo dne či v noci. Dúfame, že budeš mať radosť zo svojho labradora tak ako my sa tešíme z našich. Sme si istí, že trochu trpezlivosti a lásky ti k tomu dopomôže.

Anja Verbeek de Neef
preložila Daniela Bartošová

 

printback

  

(C) 2009 Aldamity Labradors. Všetky práva vyhradené.